Leksykon drewna Betterwood Terminy techniczne

WPC

Skrót oznacza Wood-Plastic-Composite. WPC to przetwarzalne materiały kompozytowe, które są wykonane z różnych proporcji drewna - zwykle mączki drzewnej -, tworzyw sztucznych i dodatków.Jest często używany jako deska tarasowa i ma wyglądać jak lite drewniane deski podłogowe.

Latem za gorąco

WPC nie odpryskuje i jest łatwy w czyszczeniu. Wady to: latem WPC bardzo się nagrzewa przy bezpośrednim świetle słonecznym, przez co z trudem można wyjść na taras. Kiedy taras WPC musi zostać zdemontowany, staje się odpadem niebezpiecznym, którego utylizacja jest kosztowna.

Niektórzy producenci dają gwarancje do 20 lub 25 lat. Dokładne badania oceniające żywotność na zewnątrz nie zostały jeszcze przeprowadzone. Jakość mieszanki plastiku i drewna WPC wydaje się mieć kluczowe znaczenie dla długowieczności.

Deski WPC z pustymi profilami mają znacznie niższą trwałość, ponieważ są bardzo narażone na promieniowanie UV i wpływy atmosferyczne, takie jak wilgoć i wahania temperatury. Decydującą rolę w ocenie ekologicznej WPC odgrywają tworzywa sztuczne, z których wykonano materiał. Bardziej korzystne jest użycie tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.