Leksykon drewna Rodzaje drewna

Walaba

[Wal·la·ba]; [Eperua falcata]; Nazwy handlowe: apa(BR); bijlhout (SR), maczeta palo (VE), wapa (FG)

Powierzchnia drewna wallaba
Pochodzenie Gujana (Gujana, Surinam, Gujana Francuska), Ameryka Południowa
gęstość nasypowa 0,83-0,92 g/cmXNUMX
klasa trwałości 1
wytrzymałość na ściskanie 72-77 N/mm²
wytrzymałość na zginanie 120-140 N/mm²
Skurcz różnicowy (promieniowy) 0,11-0,13%
Skurcz różnicowy (styczny) 0,29-0,31%
kolor drewna jasny do ciemnego czerwonawo-brązowy lub fioletowo-brązowy
struktura drewna Włókna są proste, rzadko z niewielkim naprzemiennym wzrostem
stosowanie typowe drewno konstrukcyjne w budownictwie zewnętrznym, do zastosowań poddawanych dużym obciążeniom mechanicznym i biologicznym

Eperua (Wallaba), rodzaj obejmujący 16 gatunków, eksploatuje drewno głównie za pośrednictwem E. falcata, czemu towarzyszy niewielka eksploatacja E. grandiflora, E. rubiginosa i E. schomburgkiana. Gatunki te pochodzą głównie z Gujan (Gujana, Surinam, Gujana Francuska). Ciężkie i trwałe drewno konstrukcyjne jest przetwarzane głównie lokalnie i obecnie ma niewielki udział w eksporcie do Europy. Eperua falcata (Wallaba), wiecznie zielone drzewo dorastające do 40 metrów wysokości i średnicy pnia ponad 80 centymetrów, charakteryzuje się rozłożystą koroną i brązowoszarą, lekko szorstką i łuszczącą się korą. Oprócz znaczenia gospodarczego drewna, drzewo produkuje również czerwonawą gumę znaną jako guma wallaba.

Wallaba, której głównym gatunkiem jest Eperua falcata, zachwyca twardzielą o różnych odcieniach czerwieni, wyraźnie kontrastującą z szarobrązowym bielem. Widoczne są widoczne kanaliki żywicy w stycznych pasmach oraz intensywne wyładowania żywicy, które tworzą ciemne smugi na powierzchni drewna. Drewno jest jednorodne, średnioziarniste i o dużej gęstości, z subtelnymi łuszczeniami na stycznych powierzchniach. Świeże drewno jest trudne w obróbce ze względu na twarde drewno i żywicę, natomiast drewno suche jest łatwe w obróbce. Suszenie wymaga staranności, aby zminimalizować wypaczenia i pękanie. Twardziel E. falcata jest bardzo odporna na niszczące drewno grzyby i termity. Wallaba stosowana jest jako drewno konstrukcyjne w budownictwie zewnętrznym, zwłaszcza do budowy mostów, śluz, pomostów pływających, hydrotechniki, oczyszczalni ścieków i ekranów akustycznych. Również do tarasów, gdy wyciek żywicy nie stanowi już problemu.Liście na szypułkach są pierzaste, parami, z listkami po 4-6 sztuk, a drewno jest również wykorzystywane w celach leczniczych do produkcji kory i gumy.

Źródła: Drewno od specjalisty (GD Wood), Wikipedia