Leksykon drewna Rodzaje drewna

orzech włoski

[Orzech włoski];[Juglans regia L.: Rodzina: Juglandaceae]; Nazwa handlowa: Orzech włoski, orzech pospolity (GB)

orzech włoski

Pochodzenie

Europa, Afryka Północna i Azja

gęstość nasypowa

680 kg / m³

klasa trwałości

3

skurcz promieniowy

0,18 - 0,23%

Skurcz styczny

0,25 - 0,3%

kolor drewna

jasnoszary do ciemnobrązowego

struktura drewna

Granice słojów drzew wyraźne, naczynia ułożone grubo, z półpierścieniowymi porami

stosowanie

przemysł meblarski; w wyrafinowanym wystroju wnętrz

Orzech włoski (Juglans) pozostaje bardzo cenionym drewnem meblarskim w Europie, z dominacją orzecha amerykańskiego (J. nigra), natomiast podaż orzecha europejskiego (J. regia) jest ograniczona. Nacisk przesunął się z zastosowań technicznych na zastosowania dekoracyjne, a niegdyś obfita wymiana drewna orzechowego gwałtownie spadła. Orzech zwyczajny (J. regia) jest jednopienny i heterodichogamiczny, a kwiaty męskie i żeńskie znajdują się na tej samej roślinie. Zapylanie następuje przez wiatr, a efektowne, cylindryczne kwiatostany męskie pojawiają się przed żeńskimi. Niepozorne kwiaty żeńskie rozwijają się w owoce o kształcie elipsoidalnym lub zaokrąglonym z zdrewniałym rdzeniem. Orzech amerykański pozostaje charakterystycznym drewnem do zastosowań dekoracyjnych, podczas gdy orzech europejski pozostaje ceniony pomimo ograniczonej podaży.

Twardziel waha się od jasnoszarego do czerwonawo-brązowego, pasiastego lub ziarnistego, przy czym orzech amerykański jest często ciemniejszy i ma bardziej równomierny kolor. Drewno jest średnio ciężkie, wytrzymałe i bardzo podatne na zginanie, o doskonałej urabialności i gładkich powierzchniach. Podczas suszenia występuje tendencja do odbarwiania się, a suszenie techniczne wymaga ostrożności. Zakres zastosowań sięga od kolb do karabinów sportowych po toczenie drewna i forniry dekoracyjne do mebli i paneli.

Kryzys klimatyczny zagraża uprawie orzecha włoskiego w regionach takich jak region przygraniczny Hawraman między Iranem a Irakiem, który ucierpiał z powodu ekstremalnej suszy, która doprowadziła do zubożenia wód gruntowych i obumierania wielu drzew orzechowych. Rolnicy borykają się z masowymi nieurodzajami i stratami finansowymi. Adaptacja klimatyczna wymaga sadzenia drzew odpornych na globalne ocieplenie, aby zapewnić zrównoważone rolnictwo. Chociaż orzech włoski nie pochodzi z Europy Środkowej, zyskał znaczenie kulturowe. Wierzenia ludowe łączą je ze zwyczajami, takimi jak ochrona przed piorunami w południowych Niemczech czy wskazywanie na dobre zbiory w Austrii.

Źródła: Wikipedia, Drewno od specjalisty (GD Wood)