Wood Lexicon Itauba

Louro Faia

[Lou ro Fai a]; Roupała spp, drewno perłowe, drzewo elfów (DE); catucaém, carvalho brasileiro (BR); Lacewood, drewno elfów (USA)

Leksykon Louro-Faia-Wood

Pochodzenie

Północnej do środkowej Ameryki Południowej

Gęstość (KD)

980 kg / m³

klasa trwałości

1 (ENV 807)

Wytrzymałość na ściskanie u12-15

 N / mm²

Wytrzymałość na zginanie u12-15

 N / mm²

Moduł sprężystości (zginanie) u12-15

16.900 N / mm²

Twardość (JANKA) ⊥, przeliczona

kN

Twardość (BRINELLA) ⊥ do włókna u12-15

 N / mm²

kurczenie się

6.3% promieniowy; 12.3% styczne

kolor drewna

czerwonobrązowy do ciemnobrązowego

struktura drewna

srebrny rysunek

stosowanie

drewno tarasowe

Louro Faia (Roupala montana) pochodzi z lasów Amazonii w Brazylii. Duże drzewa osiągają średnicę do 110 cm i wysokość 40 m. Twardziel ma barwę od brązowej do czerwonobrązowej z subtelnym różowym odcieniem. Na promieniowych nacięciach pojawia się charakterystyczne srebrne ziarno w postaci wzoru małych plamek. Szyna jest wyraźnie widoczna. Świeżo ścięte drewno wydziela chwilowo nieprzyjemny zapach. Louro Faia charakteryzuje się prostym, czasem nieregularnym usłojeniem i zawiera żywicę.

Twardziel Louro Faia ma kolor od brązowego do czerwonawo-brązowego z subtelnym różowym odcieniem i uderzającym srebrnym usłojeniem. Obróbkę można łatwo przeprowadzić maszynowo lub ręcznie, ale wymaga ona wstępnego nawiercenia. Louro Faia schnie łatwo, z niewielkimi defektami. Znajduje zastosowanie na wiele sposobów, we wnętrzach na podłogi, meble, stolarkę i ekskluzywne wnętrza jachtów. Na zewnątrz stosuje się go do tarasów, pali, grodzic, konstrukcji i ogrodzeń ogrodowych. Drzewo Roupala montana rośnie powoli jako drzewo lub krzew liściasty, osiągając wysokość do 25 metrów i średnicę do 80 centymetrów. Liście są naprzemienne, dymorficzne, proste lub pierzaste. Kwiaty w kolorze kremowym do żółtawego pojawiają się w wielokwiatowych kwiatostanach na końcach lub pod pachami. Owoce to małe, spłaszczone pęcherzyki, które otwierają się dwoma klapkami i zawierają skrzydlate nasiona. Drewno Louro Faia jest dekoracyjne, ciężkie, twarde i trwałe, nadaje się do różnorodnych zastosowań budowlanych i meblowych.

Mocna podstawa

Ze względu na swoje pozytywne właściwości techniczne drewno to cieszy się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie tarasowym. Stosowany jest również we wnętrzach jako podłoga, do mebli, ale także jako okleina w konstrukcji jachtów.

Źródła: Wikipedia, cenne lasy