Leksykon drewna Rodzaje drewna

Kirschbauma

[Wiśniowe drzewo]; [Prunus avium]; Nazwy handlowe: Cherry(EN), merisier (FR); ciliegio (IT); cerzo (ES)

Przekrój drzewa wiśniowego
Pochodzenie Europa, Ameryka Północna, Bliski Wschód
gęstość nasypowa 0,52-0,60-0,70 g/cm³
klasa trwałości 3 4 się
wytrzymałość na ściskanie 44-55 N/mm²
wytrzymałość na zginanie 83-110 N/mm²
kolor drewna kasztanowy
struktura drewna równomiernie dobrze
Skurcz różnicowy (promieniowy) 0,16-0,18%
Skurcz różnicowy (styczny) 0,26-0,33%
pH ≈ 4,5
stosowanie Wysokiej jakości wykończenia wnętrz, jako fornir lub materiał lity do mebli, parkietów, pokryć sufitowych i ściennych, a także artykułów jubilerskich

Drewno wiśniowe z gatunku Prunus avium (wiśnia europejska) i Prunus serotina (wiśnia amerykańska lub wiśnia czarna) jest jednym z najbardziej poszukiwanych gatunków drewna w przemyśle drzewnym. Wiśnia europejska o wysokości do 25 metrów prezentuje się jako klasyczne drewno meblowe o delikatnej strukturze i atrakcyjnej czerwono-brązowej barwie przypominającej mahoń. Drewno wiśni amerykańskiej jest szczególnie poszukiwane ze względu na większe wymiary pnia i dominuje na rynku. Obydwa rodzaje drewna stosowane są jako drewno fornirowe w architekturze wnętrz i są szczególnie popularne w produkcji wysokiej jakości mebli i wyposażenia wnętrz. Zapotrzebowanie w Europie nie może zostać w pełni zaspokojone ze względu na ograniczone wymiary pnia. Oprócz Prunus avium i Prunus serotina, w handlu dostępne są również takie gatunki drzew, jak Prunus padus i Prunus serotina, takie jak wiśnia amerykańska lub wiśnia czarna. Drewno wiśniowe jako drewno opałowe jest mniej istotne ekonomicznie.

Drewno wiśniowe zachwyca także wyjątkową paletą barw. Biel jest biaława do żółtawo-szarej, natomiast twardziel jest początkowo żółtawa lub jasnoczerwonawo-brązowa i pod wpływem światła ciemnieje do złocistego czerwonobrązowego. Czereśnia amerykańska ma jeszcze ciemniejszy kolor. Strukturę charakteryzują drobne pory i charakterystyczne strefy wzrostu, uzupełnione małymi lusterkami promieni drewna. Ogólną cechą drewna jest czerwonobrązowy odcień o harmonijnie delikatnej strukturze. Jest łatwe w obróbce, drewno nadaje się na meble, parkiety, okładziny sufitowe i ścienne oraz biżuterię. Dobrze wysycha, ale ma skłonność do pękania mózgu. Naturalna trwałość waha się od umiarkowanej do niezbyt trwałej. Drewno wiśniowe jest bardzo popularne w wysokiej jakości wyposażeniu wnętrz, szczególnie jako fornir i lite drewno, zarówno historycznie w budownictwie meblowym w stylu biedermeier i secesyjnym, jak i we współczesnych zastosowaniach.

Źródła: Wikipedia, Drewno od specjalisty (GD Wood)