Wood Lexicon Itauba

Itauba

[Ja ta u ba]; Mezilaurus spp. (M.itauba, M.lindaviana); itaúba, louro itaúba (BR); taoub jaune (FG); Kaneelhout (MŚP)

Leksykon drewna Itauba

Pochodzenie

Północnej do środkowej Ameryki Południowej

gęstość nasypowa

1070 kg / m³

klasa trwałości

1

Wytrzymałość na ściskanie u12-15

60-75 N/mm²

Wytrzymałość na zginanie u12-15

80-130 N/mm²

Moduł sprężystości (zginanie) u12-15

12 300-15 000 N/mm²

Moduł sprężystości (zginanie) u12-15

12 300-15 000 N/mm²

Twardość (JANKA) ⊥, przeliczona

5,0-7,5 kN

Twardość (BRINELLA) ⊥ do włókna u12-15

23-31 N/mm²

Skurcz styczny

4,3%

kolor drewna

żółtobrązowy do ciemnobrązowego

struktura drewna

drobno porowata i gęsta

stosowanie

drewno tarasowe

Itaúba z rodzaju Mezilaurus i rodziny Lauraceae charakteryzuje się doskonałymi naturalnymi wartościami trwałości i wytrzymałości. W przeciwieństwie do innych drzew Laurazeen, tutaj nacisk jest mniejszy na aromat. Wysoka gęstość, politerpeny i składniki flawonoidowe nadają drewnu solidne właściwości. Zwiększony popyt, zwłaszcza w ogrodnictwie i kształtowaniu krajobrazu, podkreśla znaczenie Itaúby w przemyśle drzewnym, pomimo ograniczonego obszaru dystrybucji. Dostępne certyfikowane drewno tego typu cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie.

Drewno o kolorze średniobrązowym do żółtawobrązowego z kilkoma efektownymi osadami koloru, zachwyca tłustą powierzchnią przypominającą drewno tekowe. W stanie mokrym obróbka jest nieskomplikowana, natomiast gdy drewno jest suche, wysoka zawartość krzemionki może mieć wpływ na żywotność krawędzi skrawających narzędzi. Strugane powierzchnie są aksamitnie gładkie, ale wymagają ostrych narzędzi. Dobre trzymanie gwoździ wymaga wstępnie nawierconych otworów ze względu na wysoką twardość. Suszenie wymaga ostrożności, ponieważ naprężenia skurczowe powodują deformację i pękanie.

Dzięki swoim pozytywnym właściwościom technicznym drewno to cieszy się coraz większym zainteresowaniem w budownictwie tarasowym. Oprócz zastosowania jako podkonstrukcja jest również używana jako deska tarasowa, przy czym w widocznym obszarze czasami pojawiają się ciemne, plamiste przebarwienia, które powstają w wyniku przechowywania ciemnych materiałów rdzeniowych w żywym drzewie. Jednak pod wpływem warunków atmosferycznych stają się one szare i dopasowują się do reszty koloru drewna.

Źródła: Drewno ABC GD drewno