Leksykon drewna Betterwood Terminy techniczne

FSC®

Forest Stewardship Council (FSC®) to międzynarodowy system certyfikacji leśnictwa, który gwarantuje, że produkty z drewna i papieru pochodzą z lasów zarządzanych w sposób odpowiedzialny.

Znak FSC®® jest obecnie jednym z najbardziej znanych znaków w obszarze zrównoważonego rozwoju i może być drukowany na produktach drewnianych pod warunkiem posiadania certyfikatu potwierdzającego, że produkt spełnia rygorystyczne wytyczne dotyczące ochrony pracowników, lokalnej ludności, itp bioróżnorodność a środowisko było uprawiane i zbierane. Dzięki produktom FSC®® cała sieć detaliczna (zob Łańcuch dostaw) – od leśnictwa po handel detaliczny – muszą być certyfikowane i kontrolowane.

Ochrona przez użytkowanie

Zasadą jest ochrona przez użytkowanie: główną przyczyną niszczenia lasu deszczowego jest jego zastąpienie przez rolnictwo. Kupując drewno z certyfikatem FSC, mieszkańcy tropików mogą żyć z zrównoważonej gospodarki leśnej. Las staje się ich źródłem utrzymania i dlatego warto go chronić.

FSC 100%

Drewno posiadające pieczęć FSC 100% jest regularnie poddawane niezależnym kontrolom i pochodzi z lasów, które są długoterminowo chronione właśnie dzięki ich zarządzaniu. Drewno bez certyfikatu FSC może być legalne, ale zawsze pochodzi z zrębu