Leksykon drewna Rodzaje drewna

Bambus

[Bambus]; [Bambusoideae]; Nazwa handlowa Bamboo (D), Bamboo (GB), Bamboo (FR)

Leksykon drewna bambusowego

Pochodzenie

głównie Azji

gęstość nasypowa

kA

klasa trwałości

1-3

skurcz promieniowy

kA

Skurcz styczny

kA

kolor drewna

jasny zółty

struktura drewna

gruboziarnisty

stosowanie

w tym deski tarasowe, deski do krojenia

Botanicznie roślina należy do rodziny traw. Materiał drewnopodobny można uzyskać tylko w wyniku złożonego procesu technicznego. Dlatego porównanie bambusa w stanie naturalnym z innymi rodzajami drewna jest prawie niemożliwe. Tylko materiał, który powstaje po wycięciu, wysuszeniu i sklejeniu bocznej tkanki tyczek bambusowych, może być analizowany. Jednak ze względu na różne procesy techniczne produkty z bambusa mogą mieć bardzo różne właściwości.

Zwykły proces wytwarzania produktów drewnopodobnych z bambusa przebiega w następujący sposób: pręty oddziela się wzdłuż, a powstałe listwy wciska się w panele. Tkanina ta charakteryzuje się dużą gęstością.

Prawidłowo wysuszony bambus ma dobrą stabilność wymiarową.Różne procesy suszenia (obróbka gorącą parą) dają jasnobrązowy wariant zwykłego jasnożółtego materiału bazowego. Pomimo dużej gęstości bambus nie jest odporny na warunki atmosferyczne i jak dotąd nie nadaje się do użytku na zewnątrz.

W procesie produkcyjnym dąży się do zwiększenia trwałości i stabilności wymiarowej bambusa oraz uzyskania dobrej jakości jako drewna tarasowego. Jak dotąd jednak nie ma długoterminowych doświadczeń z tym materiałem, aby można było wiarygodnie stwierdzić trwałość i kurczliwość. Przy analizie właściwości technicznych należy również wziąć pod uwagę zastosowany klej.

Źródła: Wikipedia