Leksykon drewna Rodzaje drewna

abachi

[aba chi]; [scleroxylon triplochitonowy]; Nazwa handlowa Abachi (D, NL), Obeche (GB, F)

Pochodzenie

tropikalna Afryka Zachodnia i Środkowa

gęstość nasypowa

0,35 - 0,49 g/cmXNUMX

klasa trwałości

5

Różnicowy skurcz promieniowy

0,10 - 0,11%

Skurcz różnicowy styczny

0,18 - 0,22%

kolor drewna

jasny żółty

struktura drewna

porowata struktura

stosowanie

w tym ławki do sauny

Abachi pochodzi z tropikalnych regionów Afryki Zachodniej. Najważniejszymi producentami bali abachi są Kamerun, Nigeria, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana. Drzewo abachi może osiągnąć wysokość do 55 m, długość pnia bez gałęzi do 25 m i średnicę od 0,9 m do 1,5 m.

Abachi charakteryzuje się stosunkowo lekkim i miękkim drewnem o średniej gęstości nasypowej 390 kg/m3 i wilgotności 12%.

Stabilne wymiarowo drewno iglaste

Niska twardość według Janki 1900 N i wysoka stabilność wymiarowa, ponieważ abachi ma niski współczynnik skurczu promieniowego i stycznego przy wilgotności drewna 12% (koło 1.1% / tan 2.4% -> wygląda stabilnie) sprawia, że ​​abachi jest drewnem z bardzo dużą wytrzymałością.

Zależność między naprężeniem a odkształceniem, która powoduje, że siła oddziałuje na elastyczność drewna, jest podana w Abachi z MOE równym 6700 N/mm2, a wytrzymałość na zginanie i ściskanie do zerwania to MORA podano jako 57 N/mm2.

Niska trwałość

Umierać klasa trwałości firmy Abachi należy do „Klasy 350” zgodnie z normą DIN-EN 2-5. Ponieważ najwyższą klasą trwałości jest „Klasa 1”, produkowane Abachi są używane głównie w pomieszczeniach. Ponieważ na zewnątrz Abachi jest bardzo szybko atakowany przez owady i grzyby.

Twardziel jest stosunkowo twardy i może zawierać wtrącenia mineralne.

Do sauny, mebli i muzyki

W strefie saun abachi jest często używany do produkcji drewnianych ławek i innych akcesoriów ze względu na jego zdolność do szybkiego wchłaniania wilgoci z otoczenia. Abachi jest również szeroko stosowane jako drewno ukryte w konstrukcji mebli ze względu na wysoką stabilność wymiarową i łatwość obróbki. Abachi jest nawet używany w produkcji instrumentów przy budowie fortepianów lub organów (piszczałki organowe). Abachi jest również przetwarzane jako fornir.

Świeżo ubite abachi (mokre) ma nieprzyjemny zapach, niektórzy twierdzą, że pachnie skarpetami, które były noszone kilka razy. Drewno następnie traci ten zapach podczas procesu suszenia.

Źródła: tropik, drewno GD, Wikipedia