Handkreissäge

KONSULTACJA » DESKI TARASOWE " ostrze piły

Jak znaleźć odpowiedni brzeszczot?

Drewno liściaste stawia specjalne wymagania wobec używanych narzędzi. Zwłaszcza podczas piłowania właściwy dobór brzeszczotu może mieć kluczowe znaczenie i znacznie ułatwić układanie.

utworzony Materiał Liczba zębów kształt zębów

Jaki format powinien mieć mój brzeszczot?

Z reguły format pił tarczowych określa się w następujący sposób: Ř średnica x Ř otwór (mocowanie do piły) i ilość zębów,               Np.: Ř 210 mm x 30 mm x 60 zębów.

W przypadku ręcznych pilarek tarczowych i pilarek tarczowych do cięcia wgłębnego rozmiar brzeszczotu zależy od obudowy danego modelu. Określono również otwór na brzeszczot. Zastosowanie pierścienia redukcyjnego zapewnia przynajmniej pewną elastyczność otworu (uchwytu brzeszczotu). W przeciwnym razie należy najpierw sprawdzić, jaki format piły jest zalecany dla brzeszczotu.

Zwłaszcza w Akumulatorowe pilarki tarczowe ofiarować sobie cieńsze brzeszczoty Na. Dzięki cieńszej konstrukcji zużywa się mniej energii przy równie dobrych wynikach cięcia. Jest to również określane jako Cienka sekcja. Te brzeszczoty mogą być również używane z „normalnymi” piłami tarczowymi.

 

Przegląd brzeszczotów
Brzeszczot HM

Z jakiego materiału powinien być wykonany mój brzeszczot?

Zalecane do cięcia twardego drewna Węglik (HM)-Ostrza piły. W przeciwieństwie do brzeszczotów chromowo-wanadowych (CV), ich zęby są mocowane/przylutowane do „ostrza wzorcowego” i składają się z twardego metalu lub materiału diamentowego. Są one znacznie bardziej odporne na ciepło i mają znacznie mniejsze wymagania dotyczące ponownego szlifowania niż czysta stal CV lub nawet HSS i zwykle radzą sobie również z gwoździami w drewnie.

Brzeszczoty HM są również często nazywane HW (materiał węglikowy) prowadził i mają to również dzięki połączeniu dwóch materiałów (droższy materiał jest używany tylko do zębów). najlepszy stosunek jakości do ceny.

Jaka liczba zębów jest odpowiednia dla brzeszczotu?

Liczba zębów piły decyduje z jednej strony o jakości cięcia, az drugiej o sile posuwu podczas piłowania, czyli o tym, ile drewna „usuwa się” jednym zębem. Decydującym czynnikiem jest tutaj to, że liczbę zębów należy zawsze rozpatrywać w odniesieniu do wielkości brzeszczotu. 

liczba liczb

Czy potrzebuję małej lub dużej liczby zębów?

Bei einer mała liczba zębów Wymagana jest mniejsza siła (posuwu), ponieważ zęby są większe i usuwają większe wióry. Ponadto większe zęby są mniej podatne na zatykanie. Jednak są one również grubsze w porównaniu i zapewniają gorszy przekrój. Na przykład niższa liczba sprawdza się dobrze w przypadku cięć wzdłuż słojów drewna. Jednak obraz przekroju jest raczej szorstki.

Eine większa liczba zębów I odwrotnie, prowadzi to do czystszego cięcia, chociaż wymagana jest większa moc (posuwu), ponieważ zęby usuwają mniej drewna. Szczególnie w przypadku cięć wzdłużnych istnieje ryzyko zablokowania piły. Jednak drobniejsze zęby bardzo dobrze nadają się do przekrojów.

Odpowiednia ilość twardego drewna do budowy tarasu

W przypadku twardego drewna tropikalnego, takiego jak to, które mamy w magazynie, brzeszczot powinien mieć średnią lub dużą liczbę zębów. Daje to stosunkowo czysty przekrój poprzeczny desek podczas cięcia ich na końcu. Z drugiej strony nadal masz wystarczającą siłę posuwu, aby rozłupać deskę wzdłuż. Może się tak zdarzyć, jeśli taras nie może być pokryty samymi deskami lub konieczne jest zwężenie desek do okładziny. 

 

darmowe cięcie

Co oznacza swobodne cięcie dla brzeszczotów?

Pod darmowe cięcie odnosi się do właściwości brzeszczotów piły polegającej na tym, że zęby są szersze niż brzeszczot główny. Osiąga się to albo poprzez założenie szerszych zębów (brzeszczoty HM), albo poprzez ustawienie zębów (brzeszczoty CV).

Powoduje to mniejsze tarcie i wydzielanie ciepła podczas piłowania, ponieważ podczas cięcia tylko zęby stykają się z drewnem. Zapobiega to również zakleszczaniu się brzeszczotu w cięciu podczas piłowania (patrz rysunek). Zaletą szerszych zębów „rozstawionych” w porównaniu z zębami rozstawionymi jest dłuższa żywotność (mniej konieczności szlifowania). Dlatego, zwłaszcza w przypadku twardego drewna, należy preferować szersze zęby niż wersję rozwartą.

 

Jaki kształt zęba jest odpowiedni do twardego drewna?

Istnieją różne rodzaje kształtów zębów i ich rozmieszczenie na ostrzu. Najczęstsze kształty zębów pił HM to na przykład uzębienie naprzemienne, uzębienie trapezowe lub uzębienie trapezowe płaskie. Prawidłowy kształt zęba zależy od zastosowania. 

Do cięcia twardego drewna tropikalnego przy budowie tarasów polecamy ząb zastępczy jak kształt zęba brzeszczotu HM. Dzięki wzajemnemu szlifowaniu zębów każdy pojedynczy ząb jest mniej obciążony. Powoduje to dłuższą żywotność (rzadsze ostrzenie) i płynniejszą pracę podczas piłowania. Ponadto wyraźne końcówki zębów zapewniają wysoką jakość cięcia, zarówno przy cięciu poprzecznym, jak i wzdłużnym.

naprzemienne położenie zębów

Filmy z budowy tarasu

Jak ciąć deski piłą? Dowiesz się tego w filmie „Przycinanie desek podłogowych”, a także wszystkiego innego w 13 filmach o budowie drewnianego tarasu - od doboru materiałów, przez układanie desek podłogowych, aż po pielęgnację drewna.

Deski tarasowe Cumaru 90mm, Ibiza

Zaplanuj drewniany taras już teraz za darmo.

Dostarczymy plan ułożenia oraz ofertę z wszystkimi akcesoriami i kosztami transportu. Możemy również zaplanować dla Ciebie dodatki, takie jak wysokość konstrukcji lub stopnie tarasowe.

planista patio
Deski tekowe 95mm, Szwajcaria

Nasze akcesoria do podkonstrukcji