balkony z belkami stalowymi

KONSULTACJA » DESKI TARASOWE » Dach lub balkon

Drewniany taras na dachu lub balkonie

Posadowienie balkonu lub tarasu na dachu może być dwojakiego rodzaju: jako konstrukcja z dźwigarów stalowych lub jako powierzchnia zamknięta, czasem uszczelniona folią dachową lub papą. W obu przypadkach trzeba pilnować wysokości poręczy i często dysponuje się niewielką wysokością konstrukcyjną. W tym momencie wyjaśniamy prawidłowe prace przygotowawcze dla obu wariantów.

Budowa tarasu drewnianego na folii dachowej

podkładki tarasowe

Jako podparcie podkonstrukcji lub cokołu oraz jako zabezpieczenie folii dachowej i papy.

runo korzeniowe

Tak, aby folia i papa były chronione i nie wchodziły w reakcję z podkładkami tarasowymi.

folia dachowa lub papa

Odległość między podporami określa konstrukcję podkonstrukcji.

Budowa tarasu drewnianego na belkach stalowych

podkładki tarasowe

Aby Twój drewniany taras później nie trzeszczał.

belka stalowa

Odległość między podporami określa konstrukcję podkonstrukcji.

Taras na folii EPDM lub na torze smołowym

Budując drewniany taras na folii EPDM (zwanej też folią dachową) lub zgrzewanych membranach papowych, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zabezpieczenie odpowiedniego uszczelnienia. W przypadku folii EPDM zalecamy ułożenie flizeliny korzeniowej na całej powierzchni. Nawet jeśli wzrost chwastów na tarasach dachowych i balkonach zwykle nie stanowi problemu, włóknina spełnia ważną funkcję zapobiegania reakcji chemicznej między folią a podkładką tarasową.

Wyzwanie związane z regulacją wysokości

Nawet jeśli kompensacja wysokości jest mniejsza podczas układania na dachu i balkonie niż podczas układania na zboczu lub na ziemi, powierzchnie zwykle nie są w 100% płaskie. Również w tym przypadku poziomowanie należy przeprowadzić za pomocą kilku podkładek tarasowych lub cokołów, które również muszą mieć oko na wysokość balustrady i mają do dyspozycji tylko ograniczoną wysokość konstrukcyjną.

Taras na stalowych belkach

Zaletą stalowych dźwigarów jest to, że z reguły wszystko powinno już być „na wodzie”, tzn. nie jest konieczne wyrównywanie powierzchni. Aby stal i drewno lub stal i aluminium nie powodowały później hałasu, podpory należy w niektórych miejscach obłożyć podkładkami tarasowymi lub wałkiem z granulatu gumowego na całej długości.

rozpiętość wyzwania

Na wielu balkonach i dachach stalowe belki były spawane w odstępach, które nie odpowiadały pożądanemu kierunkowi układania poszycia. Tylko przy stosunkowo wąskim rozstawie 50 cm lub mniej drewno konstrukcyjne może przebiegać równolegle do stalowych dźwigarów. W przypadku większych odległości belki konstrukcyjne muszą przebiegać w poprzek belek. W przypadku późniejszej zmiany kierunku układania desek tarasowych niezbędne są kontrłaty, należy jednak uważać, aby poręcz nie była później zbyt niska.

Deski tekowe 95mm, Szwajcaria

Nasza podbudowa