format parkietu

KONSULTACJA » PARKIET » Kierunek układania

Kierunek układania

DRAFT * DRAFT * DRAFT – zmieniamy nasze porady dotyczące parkietu.

długa deska krótka deska parkiet paskowy

Długie deski, klasyka z urokiem starego budynku

Nadal popularne są długie deski podłogowe, które można również znaleźć pod nazwą deski pałacowe lub deski podłogowe domów wiejskich. Ten format długich desek często można znaleźć w starych budynkach, zwłaszcza w dużych miastach, ale także w starych domach wiejskich. Szczególnie w dużych pomieszczeniach lub długich korytarzach deski podłogowe, które często mają ponad dwa metry długości, mogą w pełni rozwinąć swój efekt, podczas gdy krótkie deski podłogowe mogą czasami wydawać się tutaj nieco zagubione. 

Jednak długie deski nie zawsze są tanie, zwłaszcza jako deski z litego drewna. Ponadto istnieje droższa wysyłka, ponieważ desek nie można po prostu wysłać jako standardową paczkę. W zamian układanie jest zazwyczaj szybkie, bo niewiele trzeba wciskać, a podłoga szybko się zapełnia. 

deski podłogowe w wiejskim domu
krótkie deski

Krótkie deski, zwarte i zróżnicowane

Krótkie deski mają zwykle długość do jednego metra i można je wygodnie kupić lub wysłać w paczkach. Te krótkie deski sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie zróżnicowany układ desek nadaje pomieszczeniu indywidualny charakter.

Zaletą tego parkietu jest to, że jest łatwy w obróbce i układaniu, ponieważ deski podłogowe są zwykle układane w przypadkowy sposób. W końcu każda podłoga jest wyjątkowa. 

Parkiet klepkowy, format z tradycją

Jak sama nazwa wskazuje, parkiet klepkowy składa się z pojedynczych krótkich i stosunkowo wąskich kawałków drewna („listew”). Jeśli deska faktycznie składa się tylko z jednego kawałka drewna, nazywana jest również parkietem jednorzędowym. Ze względu na mały i elastyczny format parkietu jednorzędowego można ułożyć wiele różnych wzorów, na przykład wzór w jodełkę lub szachownicę. Tradycyjna „podłoga statku” jest również układana z parkietu klepkowego, który układa się w rzędy obok siebie, ale bez określonego wzoru. 

Parkiet klepkowy może również składać się z kilku połączonych ze sobą klepek, na przykład występuje parkiet 2- i 3-lamelowy. Dzięki temu deski są dłuższe i łatwiejsze do układania, ale nie jest to możliwe w dowolnym układzie.

Nasz parkiet