wzór układania

KONSULTACJA » PARKIET »Wzór układania parkietu

Wzór układania parkietu

Oprócz wyboru rodzaju drewna, podczas układania parkietu najważniejszą rolę odgrywa wybór odpowiedniego wzoru ułożenia. Każdy wzór ułożenia ma inny efekt i może nadać pomieszczeniu zupełnie inny charakter.

Dzikie stowarzyszenie wzór w jodełkę skojarzenie kostki Klasyczny wzór

Dziki bandaż, prosty i autentyczny

Dzikie wiązanie to wzór układania, który czasami jest najłatwiejszy do ułożenia. Specjalnie dla krótkie deski lub parkiet, który jest dostarczany w losowych długościach, tj. z deskami o różnej długości, bardzo odpowiednie jest wiązanie dzikie. Tutaj deski są po prostu układane w równoległych rzędach, bez zwracania uwagi na regularność spoin. To sprawia, że ​​układanie jest bardzo łatwe, ponieważ deski wymagają regulacji tylko na końcu rzędów. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodzaju układania jest klasyczny dno statku, który jest układany za pomocą parkietu paskowego.

Wbrew temu, co sugeruje nazwa, dzikie skojarzenia sprawiają, że parkiet jest w ostatecznym rozrachunku wyjątkowy i autentyczny. Pozwala to uczynić pokój naprawdę wyjątkowym. Możesz także połączyć deski w jedną, aby uzyskać większą regularność angielskie stowarzyszenie ułożonych, przy czym łączenia znajdują się zawsze na połowie deski podłogowej powyżej. 

krótkie deski
wzór w jodełkę

Wzór w jodełkę, zawsze nowy w modzie

Wzór w jodełkę ma długą tradycję w układaniu parkietu i można go znaleźć w wielu zabytkowych budynkach. Jednak nie jest to staromodne i zawsze jest nowym trendem. Układ układania składający się z desek ułożonych ukośnie jest zwykle układany tylko z deskami parkietowymi klepkowymi, ponieważ mają one odpowiedni format filigranowy, który jest do tego wymagany. 

Deski można stykać ze sobą w rogach, ustawiając je pod kątem 45 stopni, lub krótsze boki można układać na sąsiedniej desce bez przycinania (jak pokazano na rysunku). Oprócz pojedynczego wzoru w jodełkę istnieją również wzory w jodełkę podwójną lub potrójną. W przypadku wszystkich wariantów ważne jest, aby zwrócić uwagę na różnie wykonane drążki dla tego wzoru (lewy i prawy drążek). 

Nawet jeśli ten rodzaj układania jest stosunkowo skomplikowany i kosztowny, nadal cieszy się popularnością i najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach. 

Połączenie kostki, uderzające, a jednocześnie harmonijne

W przypadku wiązania kostkowego (wcześniej również łączenia panelowego) poszczególne paski parkietu są łączone w kwadraty, które układają się naprzemiennie w kierunku układania. Ponieważ powstały wzór przypomina szachownicę, tak też będzie Wzór szachownicy zwany. Podobnie jak wzór w jodełkę, ten wzór układania jest również przyciągający wzrok i stosunkowo rzucający się w oczy. Mimo to może harmonijnie wyglądać zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. 

Klejenie kostkowe można układać tylko na twardym parkiecie i również tutaj układanie jest stosunkowo skomplikowane w porównaniu do np. spoiwa dzikiego lub angielskiego. Jednak zaletą naprzemiennego kierunku układania poszczególnych prętów jest to, że nie musisz się martwić o kierunek układania. 

 

 

skojarzenie kostki
wzór mozaiki

Tradycyjne wzory układania, wyszukane i rzadkie

W zależności od zdolności manualnych osoby układającej, nie ma optycznych ograniczeń co do wzoru układania. Parkiety o skomplikowanych układach można spotkać zwłaszcza w zabytkowych budynkach i zamkach. Niektóre z prostszych tradycyjnych wzorców w tym zakresie obejmują stowarzyszenie drabinkowe lub stare niemieckie stowarzyszenie. Jednak skomplikowane mozaiki, w których każda deska musi być indywidualnie dopasowana, wymagają nie lada wprawy.

Ze względu na duży wysiłek związany z układaniem wielu klasycznych wzorów układania, są one obecnie rzadko spotykane. Niemniej jednak nawet dzisiaj dobrze wyszkolony parkieciarz jest w stanie ułożyć skomplikowane wzory. Należy jednak pamiętać, że ta skomplikowana instalacja ma swoją cenę. 

Nasz parkiet