format parkietu

KONSULTACJA » PARKIET » Porównanie formatów parkietów

Porównanie formatów parkietów

Parkiet to nie tylko parkiet. Oprócz klasycznych desek dostępnych jest teraz wiele różnych rodzajów parkietu. Tutaj znajdziesz przegląd najpopularniejszych formatów, który pomoże Ci dokonać wyboru. 

długa deska krótka deska parkiet paskowy parkiet przemysłowy

Długie deski, klasyka z urokiem starego budynku

Nadal popularne są długie deski podłogowe, które można również znaleźć pod nazwą deski pałacowe lub deski podłogowe domów wiejskich. Ten format długich desek często można znaleźć w starych budynkach, zwłaszcza w dużych miastach, ale także w starych domach wiejskich. Szczególnie w dużych pomieszczeniach lub długich korytarzach deski podłogowe, które często mają ponad dwa metry długości, mogą w pełni rozwinąć swój efekt, podczas gdy krótkie deski podłogowe mogą czasami wydawać się tutaj nieco zagubione. 

Jednak długie deski nie zawsze są tanie, zwłaszcza jako deski z litego drewna. Ponadto istnieje droższa wysyłka, ponieważ desek nie można po prostu wysłać jako standardową paczkę. W zamian układanie jest zazwyczaj szybkie, bo niewiele trzeba wciskać, a podłoga szybko się zapełnia. 

deski podłogowe w wiejskim domu
krótkie deski

Krótkie deski, zwarte i zróżnicowane

Krótkie deski mają zwykle długość do jednego metra i można je wygodnie kupić lub wysłać w paczkach. Te krótkie deski sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, gdzie zróżnicowany układ desek nadaje pomieszczeniu indywidualny charakter.

Zaletą tego parkietu jest to, że jest łatwy w obróbce i układaniu, ponieważ deski podłogowe są zwykle układane w przypadkowy sposób. W końcu każda podłoga jest wyjątkowa. 

Parkiet klepkowy, format z tradycją

Jak sama nazwa wskazuje, parkiet klepkowy składa się z pojedynczych krótkich i stosunkowo wąskich kawałków drewna („listew”). Jeśli deska faktycznie składa się tylko z jednego kawałka drewna, nazywana jest również parkietem jednorzędowym. Ze względu na mały i elastyczny format parkietu jednorzędowego można ułożyć wiele różnych wzorów, na przykład wzór w jodełkę lub szachownicę. Tradycyjna „podłoga statku” jest również układana z parkietu klepkowego, który układa się w rzędy obok siebie, ale bez określonego wzoru. 

Parkiet klepkowy może również składać się z kilku połączonych ze sobą klepek, na przykład występuje parkiet 2- i 3-lamelowy. Dzięki temu deski są dłuższe i łatwiejsze do układania, ale nie jest to możliwe w dowolnym układzie. 

 

 

parkiet lamelowy krawędziowy

Parkiet przemysłowy, wytrzymały i nowoczesny

Ponieważ parkiet przemysłowy składa się z rzędów ustawionych pionowo lameli, tak będzie parkiet lamelowy krawędziowy zwany. Listwy są dostarczane w małych oprawionych panelach, a po instalacji są szlifowane i uszczelniane. Zaletą tego parkietu jest jego stosunkowo wysoka wytrzymałość, którą osiąga dzięki lamelom o wysokości około 1-3 cm. Wytrzymują one ogromne obciążenia i często można je przeszlifować. 

Parkiet przemysłowy znajduje się zatem głównie w przestrzeniach publicznych i podłogach intensywnie użytkowanych, które można znaleźć na przykład w muzeach, bibliotekach lub salach gimnastycznych. Ale parkiet przemysłowy kładzie się również w wielu nowych budynkach, co nadało mu bardziej nowoczesny charakter, nieporównywalny z klasycznymi rodzajami parkietu.

Nasz parkiet