Deski podłogowe z litego drewna mogą być bardzo często szlifowane i dlatego są szczególnie trwałe. Laminatu nie można szlifować, a gotowego parkietu tylko do warstwy użytkowej.
Parkiet może mieć wgniecenia i ciemne plamy od obcasów na butach i zabrudzeń na podeszwach butów wnoszonych do mieszkania. Problemy te można jednak rozwiązać, szlifując parkiet.
Należy pamiętać, że parkietu wielowarstwowego nie można zeszlifować do żądanej głębokości. Warstwa prawdziwego drewna ma zwykle grubość od 2,5 do 6 mm. Poniżej tego szlifowanie nie jest już możliwe.
Parkiet z litego drewna ma zwykle grubość 15 mm i można go szlifować częściej i bez wahania.
Jak ty to robisz?
Do milimetra często usuwa się przez szlifowanie w celu usunięcia dziwactw w drewnie i starej warstwy farby. Należy uważać na parkiet wielowarstwowy.
Szlifierki tarczowe lub rolkowe są przydatne do dużych powierzchni, podczas gdy szlifierka boczna jest odpowiednia do krawędzi, pod grzejnikami i w narożnikach. Oba można wypożyczyć w sklepach ze sprzętem.
Podczas szlifowania powstaje drobny pył drzewny. Zdecydowanie powinieneś chronić się przed drobnym pyłem za pomocą maski na twarz. Ponadto w większości przypadków szlifierki są wyposażone w system zbierania powstającego pyłu drzewnego.
Podczas szlifowania należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy: z jednej strony urządzenie należy prowadzić płynnie i równomiernie po parkiecie, tak aby w drewnie nie było nierówności ani zagłębień.
Po drugie, aby stworzyć jednolitą strukturę, ważne jest, aby nie zmieniać kierunku szlifowania. Kiedy szlifierka pracuje, nigdy nie powinna stać nieruchomo, lecz zawsze prowadzić ją spokojnie. W przeciwnym razie w odpowiednim punkcie następuje zlew.
Co zrobić z pęknięciami
Szczególnie w przypadku starego parkietu może się zdarzyć, że podczas szlifowania pojawią się małe pęknięcia lub szczeliny. Ale te można poprawić. W tym celu można wymieszać pastę ze ścieranego materiału z woskiem lub lakierem i wypełnić ubytki. Taka pasta do drewna jest trwała, a obszary zwykle nie są już później wykrywane lub są prawie niewidoczne.
Aby dobrze zeszlifować starą warstwę, należy najpierw wykonać dwa szlify grubszym ziarnem. Aby uzyskać delikatny dotyk, najlepiej użyć papieru o ziarnistości 100 lub 120.