wzór układania

KONSULTACJA » PARKIET " Pod ziemią

Na której podłodze kładzie się parkiet z desek z litego drewna?

Oprócz wyboru rodzaju drewna, podczas układania parkietu najważniejszą rolę odgrywa wybór odpowiedniego wzoru ułożenia. Każdy wzór ułożenia ma inny efekt i może nadać pomieszczeniu zupełnie inny charakter.

Podłoże pod parkiet

Powierzchnia, na której ma być położony parkiet, musi być równa, stabilna, czysta i sucha. Nie należy go kłaść na dywanie.

Jeśli leżysz pływająco, połączenie izolacji akustycznej i paroizolacji między deskami podłogowymi a podłożem jest idealne. Z jednej strony izoluje to dźwiękochłonnie, z drugiej strony zapobiega podciąganiu wilgoci resztkowej i uszkodzeniu parkietu. W ten sposób można również skompensować niewielkie nierówności.

deski podłogowe w wiejskim domu
krótkie deski

Dźwięk uderzenia z klejonym parkietem

Często przyjmuje się, że parkiet klejony całopowierzchniowo nie wymaga izolacji od dźwięków uderzeniowych. W końcu na parkiecie nie może być grzechotania ani ruchu, ponieważ między deską parkietową a podłogą nie ma wolnej przestrzeni. Jednak hałas uderzeniowy nie jest przez to izolowany, a na podłodze poniżej zwykle słychać każdy krok na parkiecie.

Warstwa korka przeciw dźwiękowi

Dobrym rozwiązaniem jest naturalny produkt korkowy. Cienką warstwę korka można łatwo przykleić do podłoża – oprócz izolacji akustycznej zapewnia to również izolację termiczną. Dla samego pomieszczenia oznacza to: jest lepiej wyciszone, nie ma nieprzyjemnego głuchego dźwięku, a ciepło z ogrzewania nie ucieka przez podłogę.

Dla bezpiecznego chodzenia po parkiecie i najlepszej stabilności pomimo sezonowych wahań temperatur, zalecamy układanie deski parkietowej klejem na całej powierzchni.

krótkie deski

Nadaje się do ogrzewania podłogowego

Generalnie parkiet można układać na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Jedyny wymóg: deski parkietowe powinny być klejone na całej powierzchni, a nie układane na pływająco.

Nasz parkiet