KONSULTACJA » PARKIET » GATUNKI DREWNA

Jaki jest najlepszy gatunek drewna na parkiet?

DRAFT * DRAFT * DRAFT: W tym momencie zmieniamy nasze porady dotyczące parkietów. Za kilka tygodni dowiesz się tutaj wszystkiego o podłogach drewnianych do wnętrz.

Porównanie podłóg z litego drewna

rodzaj drewna 1

  • Zalety: wysokiej jakości lite drewno, maksymalna trwałość
  • Wady: czasochłonny montaż, wysokie koszty zakupu

Drewniana podłoga wykonana z parkietu z drewna litego wykonana jest w całości z jednego litego gatunku drewna. To odróżnia go od gotowych parkietów, podłóg fornirowanych i laminatów, gdzie co najwyżej wierzchnia warstwa użytkowa składa się z prawdziwego drewna.

 

Ale lite drewno ma swoją cenę i jest jednym z droższych wariantów podłogi w porównaniu do gotowego parkietu czy lamanitu. Jednak na dłuższą metę podłoga z desek z litego drewna może się jeszcze opłacić. Tania drewniana podłoga z warstwą o niskiej ścieralności może się zużyć po 10 latach i musi zostać usunięta. Nawet parkiet z drewna klejonego o wyższej jakości jest trudny do zeszlifowania i renowacji, a mimo to czasami kosztuje więcej niż podłoga z litego drewna.

 

Ponadto należy wziąć pod uwagę obróbkę powierzchni. Nieobrobione deski podłogowe wymagają dużej ilości oleju lub lakieru, aby zapewnić odpowiednie uszczelnienie. Zabezpieczone już deski podłogowe z litego drewna mają tę zaletę, że fabryczna uszczelka jest zwykle trwalsza i lepszej jakości niż własna.

 

Deski podłogowe z litego drewna są bardziej skomplikowane w układaniu niż gotowy parkiet lub laminat. Można je przykręcać, sklejać lub układać pływająco. W każdym przypadku instalacja powinna być przeprowadzona przez profesjonalistę.

Porównanie gotowych parkietów

rodzaj drewna 2

  • Zalety: Warstwa ścieralna z prawdziwego drewna
  • Wady: tylko częściowo nadający się do szlifowania

Gotowy parkiet i laminat mają bardzo podobną budowę: zwykle składają się z trzech warstw, przy czym dolna warstwa podkładowa i warstwa środkowa są wykonane z taniego drewna iglastego. Tylko powierzchnia wykonana jest z wysokiej jakości szlachetnego drewna i różni się tutaj od laminatu, w którym powierzchnię tworzy tworzywo sztuczne.

 

Zeszlifowanie tej warstwy ścieralnej o grubości od 2 mm do 4 mm na gotowym parkiecie jest zalecane wyłącznie po konsultacji z producentem. Niektóre gotowe parkiety nie nadają się do tego typu napraw. Inne można zeszlifować przynajmniej raz.

 

Ceny parkietu mogą się znacznie różnić. Decydujące znaczenie ma grubość warstwy użytkowej i rodzaj drewna w warstwie użytkowej. Im grubsze i wyższej jakości drewno w warstwie użytkowej, tym wyższa cena. W niektórych przypadkach można tu uzyskać ceny za metr kwadratowy, podobnie jak w przypadku desek z litego drewna.

 

Jednak układanie parkietu warstwowego jest znacznie łatwiejsze niż układanie desek podłogowych z litego drewna. Parkiet Click może być układany również przez majsterkowiczów hobbystów.

Porównanie laminatów

rodzaj drewna 3

  • Zalety: Bardzo tani, łatwy montaż
  • Wady: krótka żywotność, brak widocznego prawdziwego drewna

Laminat, podobnie jak gotowy parkiet, zwykle składa się z trzech warstw, przy czym cienka warstwa tworzywa sztucznego tworzy warstwę wierzchnią w laminacie. Zwykle opiera się na powierzchni drewnianej, ale może przedstawiać dowolny inny wzór i kolor w zależności od nadruku.

 

Podłogi laminowanej nie można szlifować. Dlatego podłoga ta ma zwykle znacznie krótszą żywotność niż podłogi z prawdziwego drewna.

 

Mimo to laminat ma dwie niezaprzeczalne zalety: jego cena jest bardzo niska i jest bardzo łatwy w układaniu. Podłogę laminowaną można dostać już za dobre 10 euro za metr kwadratowy. Powodem niskiej ceny jest konstrukcja laminatu: płyta drewnopochodna, papier fotograficzny i uszczelka żywiczna. Prawdziwe drewno, które sprawia, że ​​deski podłogowe z litego drewna i parkiet warstwowy są drogie, jest trudno dostępne - z wyjątkiem klejonej warstwy HDF, która tworzy płytę nośną.

 

Laminat jest zwykle układany pływająco i jest bardzo łatwy do wykonania.

Nasz parkiet