Betterwood " Rada » panele drewniane » Łączenie palcowe

Co oznacza „połączone na palce”?

Łączenie na mikrowczepy oznacza, że ​​dwie części z litego drewna zazębiają się i są sklejone zębami w kształcie klina. Tworzy to niezwykle stabilne i prawie wolne od zniekształceń połączenie między krótszymi kawałkami drewna z teoretycznie nieskończenie długim kawałkiem drewna.

Herstellung

Ta metoda jest stosowana na przykład w przypadku laminowanych paneli drewnianych. Dostępne są z lamelami ciągłymi i lamelami łączonymi na mikrowczepy. W przypadku listew ciągłych poszczególne drewniane drążki są sklejane wzdłużnie i przechodzą do końca deski. W przypadku laminowanych paneli drewnianych łączonych na mikrowczepy poszczególne listwy są łączone wzdłużnie na mikrowczepy. Jakie są różnice?

Blat z drewna tekowego 18mm łączony na mikrowczepy

stabilność i długość

Z technicznego punktu widzenia nie ma poważnych zalet ani wad między ciągłymi i łączonymi na mikrowczepy laminowanymi panelami drewnianymi. Jednak panele łączone na mikrowczepy mogą być o wiele bardziej stabilne. W przypadku niektórych gatunków drewna tropikalnego łączenie na mikrowczepy jest korzystne z jeszcze jednego powodu: użycie krótszych kawałków drewna, które następnie są łączone na mikrowczepy, znacznie zmniejsza ryzyko wypaczenia.

Gatunki drewna tropikalnego są znacznie gęstsze od gatunków rodzimych - stąd ich ogromna trwałość. Jednak mają również tendencję do wypaczania się, gdy występują wahania temperatury. Dlatego należy przestrzegać instrukcji dotyczących pielęgnacji i przetwarzania, aby zminimalizować ryzyko.

Panele z drewna laminowanego nie są zwykle dłuższe niż dwa metry, aw większości przypadków są raczej krótsze - przynajmniej w przypadku paneli z drewna tekowego. Łączenie na mikrowczepy umożliwia produkcję dłuższych paneli, które mogą mieć nawet trzy metry długości.

Aussehen

Przy produkcji paneli z drewna klejonego zwraca się uwagę na to, aby użyte drewniane patyczki były podobne kolorystycznie i pasowały do ​​siebie. Jest to szczególnie ważne w przypadku paneli drewnianych łączonych na mikrowczepy, aby uzyskać możliwie gładką powierzchnię, pomimo typowych dla drewna zmian koloru.

Powierzchnia paneli drewnianych łączona na mikrowczepy

środowisko i ceny

Panele klejone na mikrowczepy są produktem bardziej zrównoważonym i oszczędzającym zasoby. Podczas produkcji można również używać krótszych kawałków drewna, dzięki czemu przetwarzana jest jak największa część drzewa.

Nie jest to możliwe w przypadku listew ciągłych. Wyjaśnia to również różnice w cenie między ciągłymi i łączonymi na mikrowczepy panelami drewnianymi: odpady – wówczas bezużyteczne „odpady” – w produkcji ciągłych paneli drewnianych klejonych są wielokrotnie większe. Dlatego takie panele są zwykle droższe niż porównywalne produkty łączone na mikrowczepy.

Nasze certyfikowane panele drewniane