KONSULTACJA " Meble ogrodowe » Plastik i rattan

Jak dobre są meble ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego i polirattanu?

Plastik to najtańszy materiał na meble ogrodowe. W ostatnich latach materiał ten został udoskonalony, dlatego obecnie wygląda jak jakiś naturalny materiał. Tutaj dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze tworzywa sztucznego i technorattanu do mebli ogrodowych.

Plastikowe meble do ogrodu

Z biegiem lat reputacja plastikowych mebli ogrodowych poprawiła się. Wynikało to głównie z faktu, że użyte tworzywa sztuczne były z biegiem czasu dalej rozwijane, dzięki czemu stały się bardziej trwałe i odporne. W rzeczywistości prawdopodobnie nie znajdziesz zestawu mebli ogrodowych w niższej cenie. Meble ogrodowe wykonane z tworzywa sztucznego są łatwe w pielęgnacji, łatwe do przechowywania, a obecnie również trwałe. Jednak stosowane tworzywa sztuczne nadal budzą obawy większości ludzi.

Teak 95 mm, drewno i design Simon Alber

Wiele nazw, jeden surowiec

Materiały najczęściej stosowane w plastikowych („plastikowych”) meblach ogrodowych to w całości tworzywa sztuczne, polirattan, polidrewno i tekstylia (R). W szczególności meble ogrodowe wykonane z litego tworzywa sztucznego (np. polipropylenu), ale także modele wykonane z polirattanu i polidrewna nadal są wytwarzane z ropy naftowej.

Meble polirattanowe

Polirattan został opracowany, aby tanio imitować prawdziwy rattan, który składa się z włókien drzewnych z palmy rattanowej i tradycyjnie wykonanych z niego mebli. Zwłaszcza jeśli chodzi o meble wypoczynkowe, polirattan w wersji płaskiej (płaski ratten) jest obecnie w modzie. W rzeczywistości jednak polirattan jest wytwarzany z oleju mineralnego. W produkcji polywood stara się nadać uzyskanemu tworzywu sztucznemu wygląd drewnopodobny poprzez dodanie do stosowanego oleju mineralnego substancji naturalnych, takich jak włókna z drewna lub konopi. Meble ogrodowe Polywood również składają się w dużej mierze z ropy naftowej.

Meble ogrodowe z polirattanu
plastikowe krzesło ogrodowe

Tanie, ale też kruche

Plastikowe meble ogrodowe dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych są stosunkowo tanie, lekkie, odporne na warunki atmosferyczne i insekty oraz dość trwałe. Mogą jednak bardzo się nagrzewać w ciepłe letnie dni i są bardzo wrażliwe na ciepło w porównaniu z innymi tkaninami. Oprócz polirattanu stosowane tworzywa sztuczne często stają się kruche i blakną. Należy również uważać na żywność i produkty zawierające olej lub tłuszcz (np. filtry przeciwsłoneczne), ponieważ plamy, które powstają w wyniku tego, często można z trudem usunąć z plastiku.

Spójny? Niestety nie.

Zwłaszcza jeśli aspekt zrównoważonego rozwoju jest dla Ciebie ważny, powinieneś rozważyć, czy plastikowe meble ogrodowe są dla Ciebie właściwym wyborem. Zastosowane tworzywa sztuczne nie tylko mają stosunkowo wątpliwą równowagę klimatyczną, ale z czasem mogą również uwalniać się mikrodrobiny plastiku, które następnie trafiają do natury. Ze względu na użyte tworzywa sztuczne meble ogrodowe z tworzyw sztucznych zazwyczaj trzeba utylizować w specjalny sposób, a ich późniejszy recykling jest trudny lub niemożliwy. Jeśli zdecydujesz się na plastikowe meble ogrodowe, możesz upewnić się, że meble są wykonane z plastiku, który został już poddany recyklingowi.

Nasze meble ogrodowe