Składany stół z drewna tekowego FSC

KONSULTACJA " MEBLE OGRODOWE » Najlepsze drewno

Jakie jest najlepsze drewno na meble ogrodowe?

Meble ogrodowe mogą być wykonane z różnych gatunków drewna. Ale drewno to nie zawsze tylko drewno. Nawet w przypadku trwałego drewna liściastego mogą występować znaczne różnice w jakości.

Rotang eukaliptus robinia Tek

Właściwe drewno na meble ogrodowe

Jeśli przy wyborze nowych mebli ogrodowych zwrócisz uwagę na odpowiednie drewno, możesz cieszyć się nim przez lata bez większej troski. Aby pomóc Państwu w doborze odpowiedniego drewna, w kolejnych rozdziałach wyjaśniamy, jakie gatunki drewna przeważają w produkcji mebli ogrodowych i jakie cechy szczególne należy wziąć pod uwagę przy poszczególnych gatunkach drewna.

Grupa do siedzenia, krzesło ogrodowe, stół ogrodowy, teak
Rattanowe meble ogrodowe

Rotang

Meble ogrodowe z rattanu - tradycja spotyka się z rzemiosłem

Meble ogrodowe z prawdziwego rattanu mają długą tradycję i nadal są wykonywane ręcznie przy użyciu klasycznej wikliny. Włókna, z których wykonana jest pleciona tkanina, pochodzą z palmy rattanowej, która sprawia, że ​​wygląda jak drewno.

Ze względu na małą gęstość włókien są one niezwykle elastyczne, dzięki czemu możliwy jest przede wszystkim klasyczny kształt tego artystycznego mebla. Jednak mebel ten ma również wadę: niska gęstość materiału oznacza również, że ma on znacznie niższą trwałość na zewnątrz. Pleciona tkanina jest również bardzo podatna na wilgoć i nasiąkanie wodą, co również znacznie wpływa na wytrzymałość na zewnątrz. 

Zrównoważony, ale niełatwy w pielęgnacji?

Jeśli wybierzesz meble ogrodowe z rattanu, powinieneś przechowywać je w suchym pomieszczeniu podczas złej pogody i wilgoci. Ze względu na strukturę splotu rattanowego nie będziesz miał zbyt wielu okazji, aby zadbać o mebel bez dużego nakładu pracy. Dlatego ważne jest, aby nie narażać mebli na działanie czynników atmosferycznych, jeśli zamierzasz używać ich na zewnątrz przez dłuższy czas.

Nawet jeśli rattan nie jest tak trwały jak polirattan, ma znacznie lepszy bilans klimatyczny, ponieważ jest wykonany z szybko rosnącego pnia palmy rattanowej. Jeśli zrównoważony rozwój jest dla Ciebie ważny, powinieneś również zwrócić uwagę na zrównoważone pochodzenie rattanu.

włókna rattanowe

Drewno liściaste – mocne i trwałe

Większość mebli ogrodowych wykonanych z naturalnych materiałów jest wykonana z litego drewna. Drewno liściaste jest znacznie trwalsze i solidniejsze niż drewno miękkie, dlatego lepiej nadaje się do warunków zewnętrznych.

Ponieważ drewno niemal idealnie przystosowało się do swojego naturalnego środowiska, jest naturalnie niezwykle odporne na owady, pleśń i grzyby oraz zmiany pogody. Szczególnie twarde drewno tropikalne jest pod tym względem niezwykle trwałe i sprawdziło się jako materiał na zewnętrzne meble ogrodowe. 

eukaliptus

Popularny nie tylko w medycynie

Eukaliptus jest jednym z najczęściej uprawianych drzew plantacyjnych na świecie. Chociaż drzewo to pierwotnie znane było z Australii, obecnie jest uprawiane na plantacjach na całym świecie. Większość ludzi zna eukaliptus bardziej z medycyny niż z produkcji mebli.

Niemniej jednak eukaliptus również tutaj się sprawdził ze względu na swoje naturalne właściwości. Drewno to twarde drewno o silnie skręconym usłojeniu i dużej zawartości naturalnych olejów i żywic. Z jednej strony sprawia to, że drewno jest bardzo stabilne, az drugiej posiada wysoką naturalną odporność na szkodniki. 

drzewo eukaliptusowe

Eukaliptusowe meble ogrodowe wymagają konserwacji

Czerwono-brązowy kolor i delikatne usłojenie drewna są często atrakcyjne wizualnie, ale można je utrzymać tylko przy intensywnej pielęgnacji. Tutaj już widać zdecydowaną wadę eukaliptusa. W przypadku niektórych gatunków drewna niewielka pielęgnacja ma jedynie efekt optyczny (np. „srebrzenie” drewna tekowego). Inne rodzaje drewna, w tym eukaliptus, tracą znacznie na trwałości, jeśli nie są regularnie pielęgnowane.

Eukaliptus może stać się kruchy, gdy jest wystawiony na działanie słońca przez długi czas, a z kolei znacznie pęcznieje, gdy jest mokry, co ma negatywny wpływ na żywotność na zewnątrz. W takim przypadku również meble ogrodowe należy przynajmniej dwa razy w roku zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi odpowiednią pielęgnacją i olejowaniem. Ponieważ rynek drewna eukaliptusowego stał się bardzo duży iw niektórych przypadkach nie jest kontrolowany, upewnij się, że drewno ma certyfikowane pochodzenie (np. drewno z certyfikatem FSC®).

robinia

Fałszywa akacja

Nieprawidłowo, zwłaszcza w Europie i Ameryce, drewno robinii jest również sprzedawane pod nazwą akacji. Ponieważ te dwa rodzaje drewna są nieco podobne, a drzewa są również trudne do odróżnienia, termin akacja fałszywa lub akacja fałszywa została ustalona dla robinii akacjowej (Robinia pseudoacacia).

Szczególnie w przypadku mebli ogrodowych może się zdarzyć, że nazwy drewna robinii lub akacji są mylące, ponieważ robinia jest niestety również sprzedawana w handlu jako akacja subtropikalna. Jednak robinia sama w sobie jest niedrogą alternatywą i, zwłaszcza w przypadku rodzimego drewna, które można znaleźć w USA i Europie, jest stosunkowo wytrzymała na zewnątrz.

Pospolita Czarna Robinia
plemię robinia

Stal szlachetna do połączeń śrubowych

 Nawet jeśli nie jest tak wytrzymały jak teak, meble ogrodowe wykonane z robinii również wytrzymują kilka lat. Jednak w przypadku mebli ogrodowych robinia należy upewnić się, że do połączenia śrubowego faktycznie użyto stali nierdzewnej. W przeciwnym razie mogą wystąpić niepożądane przebarwienia spowodowane wysoką zawartością kwasu. Aby zachować drewno robinii w meblach w dobrym stanie, przynajmniej raz w roku należy je olejować.

Tek

Królewskie drewno na zewnątrz

Drewno, które jest prawdopodobnie najbardziej trwałe na zewnątrz, to teak. Nie bez powodu teak nazywany jest również drewnem królewskim i nabrał pewnego prestiżowego charakteru dzięki zastosowaniu go na pokładach statków i przy budowie jachtów. Dlatego też są Tekowe meble ogrodowe teraz bardzo popularne. Przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrej konstrukcji meble z drewna tekowego mogą przetrwać ponad 25 lat na zewnątrz.

Nie ma prawie żadnego innego drewna, które tak dobrze znosi warunki atmosferyczne, zachowując jednocześnie swój kształt i prawie nie pękając. Dzięki dużej zawartości naturalnych olejów, teak jest odporny na insekty i szkodniki, a także jest miękki w dotyku. Jest to jeden z najbardziej przyjaznych dla skóry gatunków drewna, jakie można znaleźć. W porównaniu z innymi twardymi gatunkami drewna teak jest stosunkowo lekki. 

las tekowy
tekowe kufry

Wybór drewna tekowego jest kluczowy

Na co należy zwrócić uwagę: Podobnie jak prawie wszystkie gatunki drewna, teak z czasem poszarzeje i pokryje się srebrną patyną pod wpływem warunków atmosferycznych. Przy odpowiedniej pielęgnacji można spróbować spowolnić ten proces. Jednak większości właścicieli mebli ogrodowych z drewna tekowego nie przeszkadza naturalna patyna, która rozwija się z czasem. Kupując tekowe meble ogrodowe, powinieneś się o tym upewnić prawdziwy teak (Tectona Grandis). Teak z Gujany jest często mylnie sprzedawany pod nazwą „teak”. Jednak teak Guyana nie jest porównywalny z prawdziwym tekiem, ponieważ nie ma takich samych wyjątkowych właściwości i wysokiej wytrzymałości na zewnątrz.

Ponieważ teak jest również jednym z gatunków drewna tropikalnego, powinieneś polegać na wiarygodnych certyfikatach Pochodzenie (np. pieczęć FSC®-100%), aby mieć pewność, że drewno zostało pozyskane ze zrównoważonych i legalnych źródeł.
Przy okazji wyjaśniamy, jak pielęgnować i czyścić meble ogrodowe z drewna tekowego tutaj.

Nasze meble ogrodowe